Praca nad sobą

0

Na przestrzeni lat praca bardzo się zmieniła, a cele uległy zmianie w zależności od różnych typów osób, które zostały uwzględnione. „Na początku lat 90. użytkownicy trafiali tu głównie z byłych ośrodków dla psychiatrów, a celem było znalezienie równowagi w życiu na świeżym powietrzu – STRONA GŁÓWNA. Dziś mamy bardzo młodych ludzi, w wieku około 20-23 lat, którzy przeżyli chwile katastrofy oraz że pomagamy w budowaniu nowej roli w przedsiębiorstwie, która z czasem może się rozwijać”. Są też ludzie w wieku od 40 do 50 lat, którzy próbują znaleźć równowagę w chronionym kontekście lub chcą chwili przejścia do innego kontekstu pracy.

Praca

Siedziba operacyjna Agriverde w parku San Camillo to miejsce, w którym uczy się ludzi, jak dbać o dane miejsce, gdzie zaczynają siać owoce i warzywa, które następnie będą musieli pielęgnować, zbierać i promować. Sezon planują wspólnie koledzy z ogrodu, szkółki i warsztatu: na początku roku, między styczniem a lutym, przygotowywane jest rozsadnik, co jest pracą, która wprowadza człowieka w bliską przyszłość, ponieważ w ciągu kilku tygodniach nasiona zaczną kiełkować, należy o nie dbać i podlewać je. Od tej chwili zaczną się rozmowy z ogrodnikami, którzy muszą uprawiać ziemię i montować szklarnie.

„Dla ludzi, którzy nie wiedzą, co zrobić ze swoim dniem, którzy są pochłonięci swoimi pomysłami, głosami, którzy boją się konfrontacji z kolegami, jutro może być przerażające – mówi Raphael – i tymi małymi działaniami im pomagamy, zebraliśmy je na jutro. Bo jeśli teraz siałem, jutro muszę wstać i dbać o to, co zasiałem”. Pielęgnacja roślinności uczy człowieka radzenia sobie ze sobą, a pośrednio pracy nad projektowaniem swojej przyszłości.

  • Działalność rolnicza staje się później niezwykle fascynująca w poprawianiu własnej sytuacji życiowej – dodaje Raphael – po czym jest jeszcze jedna podstawowa strona: relacje z innymi, budowanie jednej rzeczy wspólnie”. Celem Agriverde jest pomoc jednostkom w odnalezieniu odpowiedniej stabilności psychofizycznej, aby móc rozpocząć szkolenie, po którym znajdziesz pracę.
  • „Dzięki wiedzy specjalistycznej możesz dostrzec, kiedy dana osoba jest gotowa na kolejny krok, pracę nad skórą” – mówi Raphael – i będziesz chciał, aby dostrzegła, że jeśli istnieje Problem, możesz wrócić, jest spadochron. Dzięki nawiązaniu kontaktów z różnymi spółdzielniami w ciągu ostatnich trzech lat zatrudniliśmy 7 osób”.
  • Zdaniem Raphaela dobry stan finansów poprawił komunikację pomiędzy firmami, operatorami i użytkownikami. „Istnieje dokładna definicja celu danej osoby i większa świadomość tego, co powinna poprawić – wyjaśnia – Nie twierdzę, że rezultaty są widoczne tylko dlatego, że istnieje przedział cenowy usług zdrowotnych, jednak to narzędzie pomogło przypuszczać w specjalny sposób, aby umożliwić również krótsze podróże, trwające 6 miesięcy, 1 rok lub 2 lata.
  • Są osoby, które pozostaną w Agriverde przez bardzo długi czas, ponieważ jest to kontekst, w którym są gotowi dać z siebie wszystko, jednak kiedy są gotowi, można odkryć zupełnie inne ścieżki. Dla innych jesteśmy momentem przejściowym, który pomaga im wzmocnić pewne elementy i odkryć własną drogę w różnych rzeczywistościach”.

Rolnicy, oprócz nauczycieli

Dziś Agriverde zatrudnia 54 pracowników, 37 ogrodników (z czego nie mniej niż 30% to osoby potrzebujące), 5 pracowników administracyjnych i trzynastu pracowników rehabilitacyjnych. „Wszyscy jesteśmy edukatorami z podwójnym wykształceniem, pedagogami społecznymi lub zajmującymi się dobrostanem, posiadającymi umiejętności ogrodnicze, agronomami przeszkolonymi w zakresie dobrostanu psychicznego, budżetów związanych z dobrostanem i niepełnosprawnością, a pracę koordynuje przełożony” – mówi Raphael.

Praca nad sobą

Kiedy narodziła się spółdzielnia, Michele Filippi chciała, aby pracowali w niej ogrodnicy, a nie pedagodzy, „w celu uzyskania identyfikatora. Ci, którzy tu przyjechali, żeby pracować, nie byli w dobrej kondycji psychicznej ani w dobrej kondycji, jednak w miejscu pracy” – wyjaśnia Raphael, który podobnie jak wszyscy jego koledzy ma umowę rolniczą, a nie spółdzielnię socjalną. Wybór wiarygodności biorąc pod uwagę, że są odpowiedzialni za spółdzielnię oferującą opiekę i utrzymanie terenów zielonych.

Sektor rolniczy oferuje umowę sezonową na czas określony, która może być rutynowo odnawiana co roku. Istnieje pewna liczba dni w ciągu 12 miesięcy, przez które pracodawca i pracownik są zobowiązani do pracy, ale istnieje możliwość dodatkowej pracy, jeśli firma tego potrzebuje, a pracownik jest dostępny. „Ten rodzaj bardziej elastycznej umowy ułatwił nam pośrednictwo pracy – wyjaśnia Raphael – ponieważ osoby mające problemy ze zdrowiem psychicznym często borykają się z problemami związanymi z brakiem opieki, brakiem elastyczności, aby być obecnym każdego dnia lub przybyć na czas ”

Trudności w przebiegu pandemii

Sektor rolniczy był jednym z niewielu, który nigdy nie został zamknięty podczas blokady. W Agriverde zatrzymano go na około 15 dni, jednak następnie wznowiono pracę, pomimo wszystkich trudności chwili i po przyjęciu wymaganych środków bezpieczeństwa. Zamknięte zostały natomiast staże coachingowe i ośrodek społeczno-zawodowy, mimo że wszyscy starali się utrzymać przy życiu relację ze stażystami, aby w każdym przypadku naprawdę czuli się obserwowani. „Wraz z kolegami zadawaliśmy sobie pytanie, czy uprawiać ziemię, czy poczekać, czy jechać kupić sadzonki, czy zostawić sektor samemu sobie – mówi Raphael. – Aby zachować ciągłość nauczania, postanowiliśmy codziennie chodzić do pracy, ale zmieniając konstrukcję organizacyjną”.

  • Z koordynatora serwisu szkoleniowego Rafael stał się w ten sposób rolniczym „przedsiębiorcą”, identyfikującym wraz z kolegami i tymi, którzy pracowali w domu, co produkować każdego dnia. „Każdego dnia chodziłem do kuli, fotografowałem kwiaty lub kręciłem filmy i wysyłałem je stażystom, próbując je powstrzymać – kontynuuje – pytałem ich: „Co sadzimy w tym sezonie? Co możemy zebrać? W ten sposób stworzyliśmy cnotliwy obwód, w którym byli obecni w przedsiębiorstwie, nawet na odległość, i utrzymaliśmy silną więź ze wszystkimi”. Z punktu widzenia produkcji był to bardzo wartościowy okres, ponieważ końcowy wynik wielu kontaktów Agriverde dla dostaw do domów owoców i warzyw.
  • Zarządzanie stanem zagrożenia zdrowia, łącznie z pobraniem wymazów, badaniami serologicznymi i szczepionkami, było koordynowane przez okręg San Lazzaro, który na bieżąco informował spółdzielnie i ośrodki opieki dziennej w tym obszarze o zasadach i protokołach, które należy modyfikować. „Czuliśmy się obserwowani i wspierani i myślę, że w przypadku naszych stażystów było tak samo” – mówi Raphael. „Współpraca pomiędzy różnymi firmami wzmocniła przekonanie, że ważna jest wspólna praca”.

„Powrót do obecności był cudowny, wszyscy byli szczęśliwi, że mogli się ponownie spotkać – wyjaśnia Raphael – Ta blokada sprawiła, że rozwinęliśmy się jako grupa, uświadomiła nam, że lubimy się nawzajem i że ten kontekst jest przydatny do tworzenia poczucie przynależności”. Dla tych, którzy nie mogli aktywnie uczestniczyć nawet zdalnie, Agriverde reaktywuje chwile socjalizacji, aby ponownie zacząć zwracać uwagę na innych po przerwie w izolacji spowodowanej nagłym stanem zdrowia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here