Opieka duchowa zanikła w postaci głębokiego współczucia

0

Argentyńczyk Duchowość to troska: zdolność okazywania bólu. Podręcznik psychoonkologii i psychologii zdrowia Gestalt Opieka duchowa zanikła w postaci głębokiego współczucia w stosunku do każdego czynnika zamieszkania i każdego bólu.

Paola Argentino jest lekarzem specjalizującym się w psychiatrii, psychoterapii Gestalt, higienie i medycynie zapobiegawczej, posiadającą tytuł magistra w zakresie mediacji rodzinnej i społecznej – więcej na WWW. Twórca i współdyrektor studiów magisterskich z psychoonkologii, psychoneuro-endokrynologii-immunologii i neurologii oraz innych studiów magisterskich z zakresu psychologii i poradnictwa Katolickiego Uniwersytetu.

Dyrektor Departamentu Zdrowia Psychicznego w Syracuse z doświadczeniem analitycznym w Istituto Superiore di Sanità. Autor licznych publikacji naukowych. Pasjonuje się psychospołecznymi badaniami mitów greckich, od wielu lat organizuje konferencje poświęcone tej tematyce oraz Szkoły Letnie poświęcone duchowości troski.

W mojej myśli

We współpracy z certyfikowanym wydawnictwem Mondadori Education publikuje niniejszy podręcznik, który – począwszy od analizy neuronauki, poprzez wskazówki dotyczące leków Hildegardy z Bingen, a skończywszy na znajomości mitologii greckiej – wykracza poza podstawowe pojęcie na temat faz wyznaczających proces opracowywania choroby i umierania z wizją Gestalt, której celem nie jest rezygnacja (zmniejszająca witalność), ale „radość życia”, która odnajduje swoją drogę nawet w bólu, proponując nową owocną perspektywę odporności w „wynalazczej adaptacji” ’.

„W mojej myśli – pisze autor we wstępie – duchowość troski jest konkretną realizacją filozoficznej idei tego, co nadaje sens życiu i co, jak odkrywają neuronauki, jest wpisane w międzycielesność”. Tekst podzielony jest na 5 rozdziałów:

1. Od leczenia (leczyć), przez troskę (opiekę), do duchowości troski (opieka duchowa);
2. Manekin kliniczny terapii leków skoncentrowanych na relacjach Gestalt;
trzy. Psychologia zdrowia: poza granicami faz Küblera-Rossa;
4. Opieka nad bólem: od bajki do nauki;
5. Terapia Gestalt dla nowego modelowego humanizmu;

„Duchowość troski – podkreśla autorka – jest odpowiedzią na powszechne ludzkie pragnienie miłości, nadziei, wartości i godności w relacjach, zwłaszcza w obliczu zmagań, bólu i szczytu życia, i stanowi pewien stopień siły w opieki paliatywnej, z jednej strony jako problem zdrowotny, a z drugiej jako pożyteczne i przydatne źródło możliwości dokonania przeglądu własnego życia”.

Paola Argentino, Duchowość to troska: siła miłości w bólu. Podręcznik psychoonkologii i psychologii zdrowia Gestalt, Mediolan, Mondadori Education, 2023, s. 256, 23,00 €.
Bevilacqua-Carbonara-Pellegrino-Scozzi (curr.), Tech na dobre. Jak technologie zmieniają procesy rokowania, leczenia i pomocy w opiece zdrowotnej

Wyleczenie choroby nie zawsze jest możliwe

Przypadki, od zastosowań telemedycznych po wykorzystanie robotyki i inteligencji syntetycznej, opisują, jak zmieniają się procesy diagnozy, terapii i pomocy, dodatkowo podkreślając implikacje kliniczne i zdrowotne. Vitoantonio Bevilacqua, profesor zwyczajny bioinżynierii elektronicznej i komputerowej, wykłada zaawansowane systemy diagnostyczne, terapeutyczne i rehabilitacyjne oraz zaawansowaną bioinformatykę oraz koordynuje studia magisterskie z inżynierii systemów medycznych na Wydziale Inżynierii Elektrycznej i Informatycznej Politechniki w Bari. Nunzia Carbonara, profesor nadzwyczajny inżynierii zarządzania ekonomią na Wydziale Mechaniki, Matematyki i Zarządzania Politechniki w Bari, wykłada strategię biznesową oraz organizację i zarządzanie przedsiębiorstwem oraz koordynuje kurs inżynierski…

Musi, Ostatnia mila. Historie z hospicjum   Wyleczenie choroby nie zawsze jest możliwe, ale wyleczenie człowieka zawsze jest możliwe. Paola Musi urodziła się w Mediolanie w 1969 r. Stopień nauczyciela religioznawstwa uzyskała w 2001 r. Od 2014 r. jest kompetentnym doradcą; od 2011 roku pracuje jako asystent religijny w szpitalu Niguarda w Mediolanie, gdzie zajmuje się towarzyszeniem pacjentom i członkom rodziny, szczególnie w opiece paliatywnej. Posiada doświadczenie zawodowe i kursy coachingowe z dziećmi, młodzieżą, dorosłymi, zespołami domowymi oraz z osobami niepełnosprawnymi i ich rodzinami. Zajmuje się szkoleniami z zakresu duchowości, komunikacji, emocji.

W wydawnictwie Àncora publikuje treści tekstowe zawierające opowieści o ostatniej mili: ścieżki życia i opieki widziane oczami asystenta…

Peruggia, Dziesięć słów do leczenia. Dekalog biblijny w ujęciu terapeutycznym. Miłość wie. Dlatego prowokuje naukę, aby nie pogodziła się ze swoją niemocą. Don Gianluigi Peruggia jest kapłanem diecezji mediolańskiej i od lat poświęca się pomocy religijnej osobom przebywającym w placówkach paliatywno-rehabilitacyjnych opieka.

Wydawnictwo Paoline Editoriale libri publikuje ten tekst, który polecam przeczytać. „Zamiarem tej publikacji – pisze twórca – jest powiązanie Dekalogu z terapiami, terapiami zdrowotnymi i wszystkim tym, co czyni je uzasadnionymi, odpowiednio kompetentnymi i ludzkimi. Stosowanie słynnych dziesięciu biblijnych słów, wyrażeń i praktyk o charakterze terapeutycznym i poprawiającym samopoczucie może wydawać się naciągane. Podjęto jedynie próbę zaczerpnięcia inspiracji z biblijnego Dekalogu dla… Borgna, W oknie duszy. Twórz relacje z ludzką twarzą.

  • Otchłań i jego serce wieńcowe jest otchłanią. Jest to zdanie z Biblii zawarte w Psalmie 63. Nawet dla ludzi, którzy są agnostykami, te słowa Psalmu są jak płot, który zmusza mnie do zatrzymania się, ponieważ w wyniku choroby wieńcowej moje serce staje się otchłanią, której nigdy nie można całkowicie zbadać.
  • Życie jest odcinkiem ulicy, który pomaga mi poznać mały fragment tej otchłani, uświadomić sobie, że jestem otchłanią dla siebie i otchłanią dla innych, gdy traktuję ich jako zwykłe urządzenie, a nigdy prawdziwy dar. Eugenio Borgna zna dobrze zarówno otchłań, jak i otchłań, która jest w sercu człowieka. Jego zawód, ale jeszcze wcześniej…
    Cervellera, Inne spojrzenie. Technika pastoralna w psychiatrii

Opieka duchowa zanikła w postaci głębokiego współczuciaCo mają wspólnego duszpasterstwo i psychiatria? To spotkanie z drugim. Gianni Cervellera współpracuje z Fatebenefratelli w obszarze psychiatrii i współpracuje z Krajowym Biurem ds. Duszpasterstwa Zdrowia CEI. Wraz z Editoriale Romani publikuje tę treść tekstową wypełnioną bodźcami, konkretnymi ideami.” Psychiatria chorób psychicznych – pisze Paolo Cozzaglio we Przedmowie – obiektywizuje podmiot, wręcz odbiera mu podmiotowość, opisując go w kategoriach zmienionego funkcjonowania normalności umysłu.

Halucynacje, urojenia, dysocjacja wskazują na nieprawidłowe funkcjonowanie myśli, niezależnie od tego, co je powoduje. Czy jest jeszcze miejsce dla ducha?”. Tekst jest podzielony na 5 części: 1. Pierwsze kroki.2. Nauka.3. Przekonania.4. Poza planowaniem, w żadnym wypadku bez.5. Elementy…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here